Ekonomi

Yabancı basın seçime böyle baktı

 • 01

  Boomberg International’ın haberinde Erdoğan’ın seçimlerde net bir zafer ilan edemediği ve kutuplaşmış ortamda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye piyasalarını sarstığı belirtildi.

  Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını sınayan seçimler ikinci tura kalabilir. Sandıkların yüzde 98’den fazlası açıldığından Erdoğan’ın birinci turda zafer ilan etmesi hâlâ mümkün ama ikinci tur daha olası görünüyor. Seçim yarışında anketlerden daha iyi performans gösterdi.” ifadeler yer aldı.

 • 02

  Financial Times’ın haberinde Erdoğan’ın çekişmeli seçimlerde sandıktan daha iyi performans gösterdiğini, seçimlerin ikinci tura yetişmesinin beklendiğini ve hiçbir adayın yüzde 50’yi geçemeyeceğini hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın rakibinden 2 milyon fazla oy aldığı ve Erdoğan’ın sağcı koalisyonunun Meclis’te çoğunluğu elde ederek konumunu güçlendirdiği mesajı verildi.

 • 03

  New York Times, 20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk seçmenleri ikna etmek için 2 haftası olduğunu bildirdi.

 • 04

  Reuters, “Türkiye, Erdoğan’ın önde olduğu seçimlerde ikinci tura çıkma ihtimaliyle karşı karşıya” başlıklı haberinde, NATO üyesi ülkede 20 yıldır iktidarda bulunan Erdoğan’ın bir çıkış sağlayamadığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı çoğunluğu elde etti. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 50 barajını geçemediği ve seçimlerin 28 Mayıs’a ertelendiği ifade edilerek, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece Türkiye’yi kimin yöneteceği değil, artan hayat pahalılığı kriziyle nasıl mücadele edileceği, nasıl yönetileceği de tartışılacak. Rusya, Ortadoğu ve Batı ile ilişkileri nasıl yöneteceği ve daha laik, demokratik bir yola girip girmeyeceği de belirlenecek.” terim kullanıldı.

 • 05

  CNN International’ın haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘bıçak arkası’ seçimlerde oyların yüzde 50’sini alamaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci tura ertelendiği belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyayı belirsizliğe sürüklediği bir dönemde, NATO müttefiki ve bölgesel bir güç olan Türkiye’nin kaderini seçimlerin belirleyeceği belirtildi.

 • 06

  Çin haber ajansı Xinhua, seçimlerle ilgili yaptığı haberde, “Türkiye’de oyların yüzde 93’ünün sayıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi büyük olasılıkla ikinci tura kalacak” manşetini attı.

  Haberde oy sayımının devam ettiği ve şu anda hiçbir adayın seçilebilmek için gereken yüzde 50 çoğunluğu sağlayamadığı belirtildi.

  Milletvekili seçimlerinin kesintiye uğrayan sonuçlarına yer verilen haberde, oy sayımları yaklaşırken Cumhur İttifakı’nın 323, Millet İttifakı’nın 214, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 63 milletvekili çıkaracağının tahmin edildiği kaydedildi. 600 sandalyeli mecliste milletvekili.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu