Teknoloji

Yeraltı Sularını Bitirdiğimiz İçin Dünya Ekseni Açıklandı

Su ihtiyacımızın büyük bir kısmını sağlayan yer altı sularıyla ilgili şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. Bilim adamları, yer altı sularının azalmasıyla birlikte Dünya’nın kutuplarının yer değiştirdiğini ortaya koydu.

Üstelik konuşma öznesinin yer değiştirmesi de ihmal edilecek düzeyde değil. Sadece 17 yıldaKuzey ve Güney kutupları 78.48 santimetreDoğuya doğru hareket ettikleri görüldü.

Peki yeraltı sularındaki azalma kutup noktalarını nasıl etkiler?

Bu sorunun cevabı aslında fizikte yatıyor. Rastgele dönen bir cismin ağırlığındaki dağılımdaki herhangi bir değişiklik, dönme eksenini kaydıracaktır. Dünya üzerindeki yük değişiminin bir kısmı da azalan yeraltı sularındankaynaklanır.

Elbette yeraltı suyu da buhara dönüşmez. İster tarım için ister günlük kullanım için bu suları yüzeye çıkarıyoruz, kullanıyoruz ve tekrar doğanın döngüsüne bırakıyoruz. Ancak su doğrudan yer altına inmez, önce okyanuslarda birikir.

Dünya’yı istikrarsızlaştıran bu dağılımdaki dengesizliktir. Akiferlerden okyanuslara su dağıtımı, Dünyanın dönme eksenini kaydırır.

Bilim adamlarının çalışmalarında bahsettiği 17 yıllık süre geride bıraktığımız 17 yıl değil. Araştırmadaki bilgiler 1993 ile 2010 yılları arasında gözlemlenen kutupsal hareketten oluşur. Başka bir deyişle, mevcut eksen kayması sadece şu anda tahmin edilebilir.

Bu 17 yılda toplamda 2150 gigaton yeraltı suyu harcıyoruz(ve böylece yeryüzüne getirdiğimiz) tahmin edilmektedir.

Peki bu bizi etkiler mi?

Uzun vadede, evet, kutuplarımız değişebilir. Aslında öyledir ve bu doğaldır. Ancak bilim adamlarının bulgularıyla ilgili endişe verici olan şey, bunun bizim en hayati kaynaklarımızdan biri olması. yeraltı suyunun hızla tükenmesi.

Bu sadece hayatımızı değil, Dünya’yı ve her canlıyı da etkileyecek. Okyanusların yükselmesiylearazi yüzdesi düşecektir.

sariyerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu